despre proiect
Activism civic în practică – sprijin pentru cetățenii activi în susținerea unor servicii publice eficiente
și transparente la nivel local.
De la ce am pornit
Vrem servicii publice mult mai bune .Vrem ca atunci când mai mulți cetățeni reclamă un serviciu public (sau lipsa lui) problema să fie auzită și pusă pe traseul priorităților decidenților publici. Vrem administrații locale care să nu risipească banii publici iar când decid investițiile și cheltuielile respective acestea să se baze pe nevoi reale ale cetățenilor în funcție de urgența lor.
Doar că nu ajunge să fim nemulțumiți
Trebuie să ne adunăm. Trebuie să ne consultăm și să știm ce vrem și cui cerem să rezolve o problemă reală și concretă.
Trebuie să convingem mai mulți să nu mai stea deoparte.
Ce plan avem în acest proiect
Proiectul și-a propus astfel să răspundă unei nevoi din ce în ce mai apăsătoare la nivelul societății din România– sprijinirea cetățenilor activi și stimularea implicării acestora în activități de tip watchdog și monitorizare în raport cu autoritățile publice, urmărind creșterea eficienței și transparenței politicilor și serviciilor publice.
Vom lucra timp de un an, alături de patru echipe locale din tot atâtea orașe, exact la aceste aspecte: să generăm și să susținem campanii locale în funcție de prioritățile cetățenilor.
În București (Sectorul 1), în Timișoara, în Reșița, Buzău și Râmnicu Vâlcea vom organiza consultări publice, întâlniri, programe de leadership și prin care vrem să identificăm, cu ajutorul cetățenilor (prin sondaje/consultări extinse online), cele mai importante schimbări pe care ei și le doresc pentru orașul lor.
Apoi trecem la fapte: ne adunăm și facem un plan prin care să și obținem acele schimbări.
Este un plan despre o nevoie tot mai mare la nivelul societății: sprijinirea cetățenilor activi și implicarea lor în activități de tip watchdog și monitorizare a decidentului public la nivel local: De ce? Pentru a creșterea eficiența și transparența politicilor și serviciilor publice, dar și pentru a evita risipa banului public.
DUrata proiectului
Durata proiectului: aprilie 2021 – decembrie 2022
Proiectul este derulat de Centrul Român de Politici Europene, în parteneriat cu Fundația Comunitară
Buzău, Fundaţia Comunitară Vȃlcea, Fundația Comunitară Banatul Montan și Fundaţia Comunitară
Timişoara și beneficiază de o finanțare în valoare de 146.312 euro, prin programul Active Citizens Fund România, finanțat de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Granturile SEE 2014-2021. Conținutul acestui website nu reprezintă în mod necesar poziția oficială a Granturilor SEE și Norvegiene 2014-2021; pentru mai multe informații accesați www.eeagrants.org. Informații despre Active Citizens Fund România sunt disponibile la www.activecitizensfund.ro.
SONDAJE
Ce plan avem în acest proiect?
Proiectul și-a propus să răspundă unei nevoi din ce în ce mai apăsătoare la nivelul societății din România– sprijinirea cetățenilor activi și stimularea implicării acestora în activități de tip watchdog și monitorizare în raport cu autoritățile publice, urmărind creșterea eficienței și transparenței politicilor și serviciilor publice.
16 iunie 2021 - Focus grup
cu grupurile civice din
București – Sector 1
